تبلیغات
مصباح 133

مصباح 133
وبلاگی كاملا متفاوت با موضوعات مذهبی ، فرهنگی و اجتماعی برای كسانی كه به دنبال موفقیت و پیشرفت هستند


مدیریت ارتباط عاطفی با ائمه (ع) در قرآن و روایات


آنان عترت و اهل بیت آخرین پیامبر الهی هستند.بی‏ شک، پیروی از آنان ضامن نجات و رهایی از گمراهی است و این امر در گرو برقراری ارتباط همه جانبه، با آنان است.چرا که بهترین الگوی رفتار برای افراد, خانواده‏ها و اجتماع هستند.
در این جا می خواهیم راه‏های ارتباط با معصومان علیهم‏السلام را بیان کنیم  و ببینیم چگونه می شود با رهبرانی که به ظاهر در بین ما نیستند ارتباط داشت...


مدیریت ارتباط عاطفی با ائمه (ع) در قرآن و روایات

مدام می شنویم که یک مسلمان باید با رهبران دینی خویش ارتباط داشته باشد و باید امامان  خود را دوست داشته باشیم اما سوال این جاست چگونه  امامانی را که به ظاهر در بین ما نیستند دوست داشته باشیم و چگونه با آنها ارتباط داشته باشیم .

اگر علاقه مند هستید راههای ارتباط عاطفی  با امامان را یاد بگیرید با ما همراه باشید
انسان در  گردبادهای شدید زندگی و شناختن راه از بیراهه نیاز به هدایت دارد.
ازاین‏رو، لطف الهی شامل بندگان شد و رهبرانی  پاک را جانشین خود در زمین قرار داد تا راهنمای ما به سوی سعادت و تکامل باشند.

آنان عترت و اهل بیت آخرین پیامبر الهی هستند.بی‏ شک، پیروی از آنان ضامن نجات و رهایی از گمراهی است و این امر در گرو برقراری ارتباط همه جانبه، با آنان است.چرا که بهترین الگوی رفتار برای افراد, خانواده‏ها و اجتماع هستند.
در این جا می خواهیم راه‏های ارتباط با معصومان علیهم‏السلام را بیان کنیم  و ببینیم چگونه می شود با رهبرانی که به ظاهر در بین ما نیستند ارتباط داشت.

یکی از راه های ارتباط با امامان معصوم ارتباط عاطفی با آنان می باشد

مقصود از پیوند عاطفی، دوست داشتن و عشق ورزیدن به آنان است. همان عشق و محبتی که در آیات قرآن و روایت‏های معصومین علیهم‏السلام نسبت به آن تأکید شده است. در این زمینه، خداوند به پیامبر خاتم وحی کرد که به مردم بگو:
اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طایفه شما و اموالی که به دست آورده‏اید و تجارتی که از کساد شدنش می‏ترسید و خانه‏هایی که به آن علاقه دارید، در نظرتان از خداوند و پیامبرش و جهاد در راهش محبوب‏تر است، در انتظار این باشید که خداوند عذابش را بر شما نازل کند و خداوند جمعیت نافرمانبردار را هدایت نمی‏کند. (توبه: 24)

در این آیه، خداوند به کسانی که عشق و علاقه به زن، فرزند، پدر، برادر و مال و زندگی را بر عشق و علاقه نسبت به خدا و رسولش برمی‏گزینند، وعده عذاب داده است و این بدین معناست که مفهوم آیه به برتری داشتن عشق و علاقه به خدا و رسول بر همه چیز تأکید دارد. در آیه‏ای دیگر، خداوند این عشق و مودت نسبت به خاندان پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله را آشکارا بیان کرده و آن را مزد و اجر رسالت دانسته است:

(ای پیامبر) بگو: من هیچ پاداشی از شما بر انجام رسالتم درخواست نمی‏کنم، جز اینکه نزدیکانم (اهل بیتم) را دوست بدارید. (شورا: 23)
ابن عباس می‏گوید: هنگامی که این آیه نازل گشت، از پیامبر پرسیدند: این نزدیکانت که مودت و محبت آنان بر ما واجب شده است، چه کسانی هستند؟ فرمود: علی علیه‏السلام و فاطمه علیهاالسلام و دو فرزند آنان.
(تفسیر کشاف)

چرا امامان را دوست داشته باشیم؟


عشق و علاقه به زیبایی و کمال و همچنین ستایش صاحبان کمال و زیبایی، جزء سرشت انسان‏هاست.ازاین‏رو، انسانی را نمی‏توان یافت که با دارا بودن احساسات انسانی از دیدن جلوه‏های زیبا به وجد نیاید و در ضمیر خود به تحسین آن نپردازد.
انبیای الهی و ائمه علیهم‏السلام دارای همه کمالات ظاهری و باطنی‏اند، بدین معنا که آنان به عنوان انسان‏های کامل از همه ارزش‏های انسانی، در حد کمال و به‏ طور هماهنگ برخوردار بودند. ازاین‏رو، هر صاحب عقل و اندیشه‏ای، مقام و شخصیت ایشان را می‏ستاید؛ زیرا نه تنها از عیب‏های اخلاقی و خلق و خوهای ناپسند مبرّا بودند، بلکه از عیب و نقص‏های ظاهری نیز که باعث دوری گزیدن مردم از آنان می‏شد، پیراسته بودند
با توجه به این مطلب، ضرورت پیوند با معصومان علیهم‏السلام بهتر مشخص می‏شود، چرا که آنان دارای همه زیبایی‏ها و خوبی‏هایند و انسان‏ها نیز در عمق ضمیر خود با چنین صفات پسندیده‏ای الفت دارند. بنابراین، انسان‏ها در صورت شناخت و آشنایی با این بزرگواران، نسبت به آنان عشق خواهند ورزید و این عشق‏ورزی نقش بسزایی در تربیت و سازندگی انسان‏ها و رهنمون کردن آنان به سوی کمال و سعادت خواهد داشت. استاد مطهری می‏نویسد:برای اصلاح اخلاق و تهذیب نفس، طرق مختلفی پیشنهاد شده است و مشرب‏های گوناگونی پدید آمده است... تجربه نشان داده است آن اندازه که مصاحبت نیکان و ارادت و محبت آنان در روح مؤثر افتاده است، خواندن صدها جلد کتاب اخلاقی مؤثر نبوده است.(جاذبه و دافعه علی علیه السلام)

 راه‏های ایجاد و تقویت پیوند عاطفی

1) شناخت و معرفت نسبت به آنان

یکی از راه‏های تقویت پیوند عاطفی با ائمه اطهار علیهم‏السلام، آشنایی با سیره و شخصیت آنان است و بدون چنین معرفتی، عشق و محبتی نیز پدید نمی‏آید. بنابراین، اگر از عشق و محبت نسبت به معصومان سخن به میان می‏آید، منظور، عشق همراه با معرفت است؛ زیرا این نوع پیوند، ماندگار و بر سراسر وجود عاشق تأثیرگذار خواهد بود.

2) نام‏گذاری برگرفته از نام ایشان

هرگاه کسی نسبت به دیگری، بسیار علاقه‏مند بوده و محبت او را در دل نشانده باشد بر آن خواهد بود که با کوچک‏ترین بهانه‏ای نام او را بر سر زبان‏ها جاری سازد؛ زیرا عاشق حتی از اسم معشوق نیز لذت می‏برد. ازاین‏رو، انسان‏ها، مکان‏ها و مراکز مهم را به اسم شخصیت‏های محبوب نام‏گذاری می‏کنند تا نام و یاد شخصیت مورد نظر آنان همواره ماندگار باشد. به همین جهت، یکی از راه‏های ابراز علاقه و محبت به ائمه اطهار علیهم‏السلام برگزیدن اسم فرزندان از میان نام‏ها، القاب و کنیه آنان می‏باشد. پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله می‏فرماید: «فرزندان خود را به اسم پیامبران، نام‏گذاری کنید».(
بحارالانوار، ج 104، ص 92)

برخی از روایت‏ها بر این موضوع تأکید کرده‏اند و برخی دیگر، آن را نشانه محبت دانسته‏اند.

ربعی بن عبدالله می‏گوید:
کسی به امام صادق علیه‏السلام گفت: جانم فدایت، ما فرزندان خود را به اسامی شما و پدرانتان نام‏گذاری می‏کنیم. آیا چنین کاری فایده‏ای برای ما دارد؟ حضرت فرمود: آری، به خدا قسم! مگر دین چیزی غیر از حب و دوستی است. آن‏گاه امام به این آیه شریفه استشهاد کردند: قُلْ اِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللهَ فَاتَّبِعُونی یُحْبِبْکُمُ اللهُ وَ یَغْفِرْلَکُمْ ذُنُوبُکُمْ؛ بگو اگر خدای را دوست دارید، از من اطاعت کنید تا خداوند، شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشاید.
(
بحارالانوار، ج 104، ص 92)

امام حسین علیه‏السلام به پدرش، امیرالمؤمنین علاقه بسیار داشت. ازاین‏رو، همه فرزندان پسر خود را «علی» نام نهاد. «امام سجاد علیه‏السلام می‏فرماید: پس از آنکه معاویه، مروان بن حکم را حاکم مدینه کرد، نزد وی رفتم. به من گفت: اسم تو چیست؟ گفتم: علی بن حسین. پرسید: اسم برادرت چیست؟ گفتم: علی. پرسید: دو اسم به نام علی؟ پدرت هیچ‏یک از فرزندانش را رها ننمود مگر اینکه اسم علی را بر آنان گذاشت. امام سجاد علیه‏السلام می‏فرماید: نزد پدرم برگشتم و سخن وی را به پدرم رساندم. فرمود: وای به حال پسر زن کبود چشم (مروان)! اگر برای من صد پسر بود، دوست داشتم آنان را جز علی ننامم».
(
کافى، ج 6 ، ح 7، ص 19.)

3) هدیه دادن

یکی دیگر از راه‏های ابراز علاقه عاشق به محبوب، فرستادن هدیه برای اوست و بهترین هدیه برای انبیای الهی به ویژه آخرین پیامبر و فرزندان پاکش، فرستادن درود و صلوات بر آنان است.

پیامبر اکرم صلی‏ الله‏علیه‏و‏آله می‏فرماید: «هرکجای زمین هستید بر من صلوات بفرستید؛ زیرا صلوات شما به من رسانده می‏شود».(
تفسیر کشف الاسرار، ج 8 ، ص 85 )

4) دوستی با دوستداران آنان و دشمنی با دشمنان‏شان

در روایات بسیاری بر این موضوع تأکید شده و آن را در حقیقت، دوستی با خود دانسته‏اند.
در این باره، امام صادق علیه‏السلام فرمود: «کسی که دوستداران ما را دوست بدارد، ما را دوست داشته است».(
بحارالانوار، ج 68، ص 24.)

5) شرکت در غم و شادی آنان

همانند بودن محب با محبوب و عاشق با معشوق از مهم‏ترین نشانه‏های محبت و دوستی است. عاشق واقعی هرگاه معشوقش را در سختی ببیند، رنج می‏برد. اگر خاری به دست او فرو رود، گویی بر چشم وی فرو نشسته است و اگر او را در شادی ببیند، شاد می‏گردد.

امام صادق علیه‏السلام حالت شیعیان واقعی نسبت به اهل بیت علیهم‏السلام را چنین توصیف می‏کند:
شیعیان ما همچون جزئی از خود مایند که از طینت ما آفریده شده‏اند. بدین جهت، آنچه سبب اندوه و غم ما گردیده، آنان را غمگین کرده و آنچه ما را خوشحال کند، موجب خوشحالی آنان است.(
بحارالانوار، ج 68، ص 124)


طبقه بندی: اهل بیت،
برچسب ها: ارتباط، معنوی، ارتباط عاطفی، امامان، معصومین، مدیریت،
[ پنجشنبه 1390/07/7 ] [ 03:15 بعد از ظهر ] [ مسعود بهرامی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

موضوع وبلاگ:مذهبی،فرهنگی،اجتماعی

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن (عج)
صلواتک علیه و علی آبائه،فی هذه الساعه
وفی کل الساعه،ولیا و حافظا،وقاعدا و ناصرا
ودلیلا وعینا،حتی تسکنه ارضک طوعا،وتمتعه
فیها طویلا

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

از اینکه از وبلاگم دیدن می کنید ممنونم
لحظات خوب و خوشی را برای شما آرزو می کنم.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره این وبلاگ چیست؟موضوعات وب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب